Üdvözlök mindenkit!

Ez a honlap fejlesztés alatt áll, folyamatosan alakítgatjuk Molnár Balázzsal, akit - hozzám hasonlóan - megtaláltok a felhasználók között Molnár Balázs néven. A weblap a nyílt forráskódú Joomla szoftvert használja, így bárki képes betanítás vagy önképzés után használni azt.

Az oldal az alap Joomla motorból, a Community Builder elnevezésű felhasználó-kezelő és a ChronoForums fórum-komponens szabadon letölthető verzióiból áll. A szoftverek kompatibilisek egymással. Minden alkotóelem ingyenes, nem tartalmaz sem vásárolt, sem feltört modult/komponenst. Elsődlegesen azon vagyunk, hogy a rendelkezésre álló eszközökből hozzuk ki azt, ami megfelel elképzeléseinknek. A későbbiekben szükségessé válhat pénzért kínált bővítmények megvásárlása. 

Tehát a Joomla által biztosított kereteken belül keressük azokat a megoldásokat, amikkel megvalósíthatjuk elgondolásunkat egy elméletben kiagyalt működésről (amit aztán úgyis gyökeresen átalakítunk majd menet közben, hiszen a gyakorlat során alakul ki az optimális munkafolyamat). Az elképzelésink és a szoftver eszközrendszere nem minden esetben találkozik, azok közelítése esetenként szőrözést és bíbelődést igényel. Elég sok energiát ölünk a jogosultsági rendszer felállításába, ami nem látványos, de fontos feladat. 

Természetesen a lap minden elemét alakítgatni kell még, és az arculat is változtatható. Készül a fórum is, amely teszt jelleggel működik. Balázs rengeteg időt szánt a fórum kialakítására, főleg, hogy le is kell azt fordítania magyarra. A fórum modul nem terheli a szervert, jól testreszabható és áttekinthető.

Ki kell emelni, hogy Balázs végezte el a Community Builder kimagyarítását is, mivel az általunk használt verzióhoz nem volt kész magyar nyelvi fájl.

A menüpont ellenére térkép még nincs, folyamatban van. Próbálunk olyan szoftvert felkutatni, amely kijelzi, hogy ki hol van, hogy megtalálhassuk egymást. A "Kezdeményezés" menüpont sem nevezhető optimálisnak, a jelenlegi megoldás csak kompromisszum. Kell még keresni egy használható modult. Akinek van kedve, az segíthet: http://extensions.joomla.org/

Felhasználói szintek

Köszönöm, hogy többen regisztráltatok már az oldalra! Ti jelenleg mindannyian - a weblap megnevezését használva - regisztrált felhasználók vagytok. Ezzel lehetővé vált számotokra, hogy a Commmunity Builder rendszerén belül felhasználóként tevékenykedjetek, ami gyakorlatilag kimerül egymás "ismerősnek" jelölgetésében és üzenetek küldésében. Lehetőségetek van továbbá használni a fórumot, illetve hirdetni a Bazárban.

A regisztrált felhasználók különleges csoportja a "special user" kör, akik passzív módon rendelkeznek többletjogosultsággal. Magasabb hozzáférési szintjük révén képesek elérni azokat a tartalmakat, amelyek megtekintéséhez "special" minősítés szükséges. A "sima" regisztrált felhasználó erre nem jogosult. A felhasználókezelő ezen opciójának használatával jól el lehet különíteni azokat az ismeretlen - a netről beeső - felhasználókat azoktól, akiket ismerünk hús-vér formában és megbízunk bennük annyira, hogy bevegyük őket a belső körbe.  

Mindezek után aki esetleg nem elégedne meg a sima regisztrált felhasználói státusszal, azt megkérem arra, hogy jelezze azt az oldal adminjainak (például nekem). Mert special minősítés mellett akár szerzővé is válhat. Az "author" státuszba helyezett felhasználók (a következőkben author-ok) már képesek létrehozni cikket, és jogosultak módosítani is azt. Ez a jogosultság azonban nem teszi lehetővé az authotor-ok számára, hogy publikussá tegyék a saját írásukat, és nincs joguk ahhoz sem, hogy "kiemelt" státuszt állítsanak be. 

A publikálás az admin-okra marad, akik elvégezhetik a cikk kontrollálását, nehogy olyan tartalom kerüljön fel az adott felhasználó allapjára, amely az egész honlapra nézve kockázatos (például törvénysértő). A "kiemelt" státusz azért fontos, mert jelenleg a főoldalon csak azok az írások láthatóak, amelyek megkapták ezt a minősítést. Kiemelt minősítés nélkül az adott írás nem kerül ki a honlap főoldalára. Ezzel az elkülönítéssel megoldható az, hogy az egyes szerzőink véleménye és az egész közösség által elfogadott hiteles tartalom elkülönüljön egymástól.

A honlap ismeri még az "editor" és a "publisher" szerzői szinteket is, amelyek már jóval szélesebb jogokkal rendelkeznek. Ők már képesek jóváhagyni és kiemeltté (azaz főoldalivá) tenni a saját cikkeiket. Ezen túlmenően szerkeszthetik bármely írást, akár másokét is. Ez elég komoly felhatalmazás, ezért nem is javaslom használatát. A biztonságos és kontrollálható működést jelenleg abban látom biztosítva, ha legfeljebb "author" joggal ruházzuk fel szerzőinket, és írásuk elkészülte után az admin-ok hagyják jóvá azokat, illetve teszik - szerkesztőségi döntés alapján - "kiemelt" státuszba azokat. 

A fenti "külső" felhasználói szintek mellett van még az admin jogosultság, amely egészen más felhasználói működést feltételez. Az admin egy "hátsó", a külső felhasználók által nem látható admin-felületen tevékenykednek és oly széles körű mozgástérrel rendelkeznek a honlap szerkesztésében, hogy gyakorlatilag mindent megváltoztathatnak (és tönkretehetnek). Az admin-ok egyetemlegesek, azaz mindenki önállóan képes mindenre, nem szükséges egyik cselekményéhez sem a többi admin jóváhagyása. Ezért az admin-ok működésének eljárási rendjét (például author-ok által készített cikkek publikálása és kiemeltté tétele) egymást közt kell leszabályozni, azaz asztal (és sör) mellett folytatott megbeszélések során alakul majd ki. Ez az aktus jelenti a szerkesztőség felállítását és elindulását. 

Ha még nem tetted volna meg, akkor kérlek regisztrálj be, és teszteld a honlapod. Jelezd nekünk, hogy mi hol nem jó, mi nem tetszik, mi nem érthető, mit lehetne jobban. 

Mi és Most

A domain-re azért esett a választás, mert nem tartozik hozzá képzet vagy előítélet kiváltására alkalmas többlettartalom. Ráadásul magyarul van, és ékezet nélkül sem csonkul értelme. Benne van ugyanakkor a közösségépítést lényegét megragadó "mi" és a cselekvési szándékot kifejező "most" szavunk.

Lehetőségek

A honlap lehetővé teszi azt, hogy
- bárki kifejthesse a véleményét a honlapon úgy, hogy az elkülönüljön a szerkesztőség munkájától. Így egyszerre adhatunk helyet a rendszerkritikus közösség igen sokszínű (és sokszor egymással sem egyező) álláspontjainak, valamint a szerkesztőség azon törekvésének, hogy a "rendszerben-alvó" emberek számára még elfogadható anyagok jelenjenek meg;
- sokszínűsége miatt rengeteg témakör iránt érdeklődő olvasó érkezzen a felületére, hogy aztán azon találkozzon további gondolatébresztő írásokkal;
- a rendszerkritikusok megismerjék egymást, és - a térkép elkészülte után - megtalálhassák a környezetükben élő véleménytársukat, velük a való világban is felvehessék a kapcsolatot;
- a zárt fórum révén a felhasználók nem nyilvános módon kommunikálhatnak egymással;
- a felhasználók olyan hirdetéseket adjanak fel, amely "értő fülekre és látó szemekre" találhat, és elkezdődhessen a "kivonulás" megvalósításának legelső lépése;
- a nyílt adatoktól elkülönülő - hamarosan elkészülő - zártan kezelt információs lapon olyan információkat tüntessen fel, amelyet csak a regisztrált vagy a speciális jogosultsággal felruházott rendszerkritikus felhasználók láthatnak;