Olvasóink értékelése: 0 / 5

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Sokat hallani arról, hogy az immunrendszert erősíteni kell. De mi is az az immunrendszer? Ez egy olyan védekezőrendszer, amely feladata a szervezet belső önállóságának óvása. Tehát a szervezetbe kerülő idegen anyagok felismerése, közömbösítése, lebontása és hatástalanítása.

Az immunrendszerről röviden

Az immunrendszer részei egyrészt a vérben keringő fehérvérsejtek, másrészt kötőszöveti sejtek, de vannak erre a célra külön szervek is, mint pl. a nyirokcsomók, mandulák, féregnyúlvány, csecsemőmirigy és a lép is.

A szervezetbe kerülő idegen anyagokra (antigének) az immunrendszer cellurális, vagy humorális immunválasszal reagál. A cellurális során az immunrendszer sejtjei (pl. a fehérvérsejtek) közvetlenül bekebelezik (fagocitózis) az antigént, míg a humorális immunválasz az, amikor ellenanyagok (immunglobulinok) termelődnek, és ez közömbösíti az antigént.

 

Az immunitás formái

Egyrészt van a velünk született (természetes) immunrendszerünk, amely már magzati korban kialakul.
Ezek a fehérvérsejtek (pl. granulocyta, makrofág, természetes ölősejtek), amelyek válogatás nélkül, percek alatt minden idegen anyagot bekebeleznek. A legújabb kutatások rámutatnak arra, hogy ezen fehérvérsejtek mozgósítására az 1-3, 1-6 béta-glükánok nagyon jó eredménnyel bevethetőek.

A szerzett immunitást második védelmi vonalunknak is nevezhetjük. Ez képes felismerni a kórokozókat, hiszen egy korábbi fertőzés során már termelődött immunglobulin (ellenanyag). Ez lenne az alapja a “védő”oltásoknak is.

Miért mondjuk azt, hogy a bél az immunrendszerünk FŐ része?

Immunrendszerünk 70-80%-a bélfalunk baktériumflórájában található. 1-2 kilógrammnyi hasznos baktériumtömeg döntően a vastagbélben helyezkedik el, ezért nagyon fontos – és szinte a legelső – a bélflóránk helyreállítása, regenerálása. Kiemelkedően oda kell figyelni a táplálkozásunkra is, hiszen a finomított, félkész ételek szinte “ellenségei” a bélflóránknak, valamint az antibiotikumok is nagy kárt tudnak tenni benne. Az elpusztuló bélbaktériumok helyét más kórokozók, mint pl. a Candida gomba foglalják el. Ebből látszik, hogy a candida esetén (is) nagy hangsúlyt kell fektetni a bélflórára.

A bélflóra nagyméretű csökkenésének tünetei: bőrtünetek, allergiás panaszok, emésztőrendszeri zavarok, hajkorpásodás és hajhullás, indokolatlan fáradtság, memóriazavar, nőgyógyászati gyulladások, candida, gyakori megfázás, mind-mind az immunrendszer gyengeségére utalhat.

A bélflóra regenerálása során nagyon fontos, hogy előzőleg tisztítsuk ki a bélrendszert, hiszen csak így tudnak megtelepedni a hasznos baktériumok. Tehát a béltisztítás után lehet probiotikumokat (hasznos baktériumtörzsek) bejuttatni. Ezek “táplálékai” a prebiotikumok (zöldségekben, gyümölcsökben, gabonákban lévő vízben oldható rostok), mint pl. a csicsóka, hagymafélék, bab, borsó, zabpehely.
A szinbiotikumok a pro-és prebiotikumok együttesét jelenti, vagyis olyan készítmények, amelyek alkalmazása során a két tényező kedvező hatásai érvényesülnek.

Őszi időszakban bevethetünk gyógynövényeket is, amelyek kifejezetten jó hatással vannak az immunrendszerre.

Immunrendszert erősítő, ismertebb gyógynövényeinkből

Szép hazánkban számos olyan gyógynövény van, amelyekről régóta ismert, hogy erősítik az immunrendszert.
Nézzünk néhányat, amelyek mindenki számára könnyen hozzáférhetőek.

HOMOKTÖVIS

htov

A homoktövis “titka” a benne lévő, legalább 190 biológiailag aktív anyag szinergenciája, vagyis egymást erősítő hatása. Gyönyörű narancssárga termése számos vitamint tartalmaz (B1-, B2-, B6-, B8-, B9-, K-, P-, PP- és E), ezenkívül karotinoidokat, ásványi anyagokat (vas, magnézium),mikroelemeket, flavonoidokat. Természetes C-vitamin utánpótlást biztosít a szervezetnek (tízszerese a citrom C-vitamin tartalmának). Kiemelkedő antioxidáns tartalmának köszönhetően gátolja a daganatos sejtek képződését, védi és erősíti az immunrendszert, késlelteti az öregedési folyamatokat. Hozzájárul a szív- és érrendszer, valamint az emésztés megfelelő működéséhez.

A homoktövist úgy önmagában is ehetjük, vagy nyers édességek alapja is lehet. Főzhetünk belőle teát, vagy a nyers húsából készült őrlemény bármilyen kása vagy müzli alapanyaga lehet.

HAGYMAFÉLÉK

A hagymák  remek immunerősítők is. Legjobb őket nyersen fogyasztani, de kiváló hagymatea is készíthető belőlük, amely meghűléses megbetegedéskor jó szolgálatot tesz. A fokhagymát senkinek nem kell bemutatnom. Természetes antibiotikum, vírusok, paraziták, baktériumok ellen is bevethető. Antioxidáns hatású, pl. a mézes fokhagyma kiváló immunerősítő a téli időszakban. Értágító hatása van, és a nehézfémek kivezetésében is segítségünkre lehet.

A medvehagyma a fokhagyma “erdei testvére”, így gyógyhatásuk is hasonló. Alkoholos kivonata immunerősítésre (is) alkalmazható.

CSIPKEBOGYÓ

csk

A csipkebogyóról szerintem mindenkinek a magas C-vitamin tartalom jut eszébe. Milyen érdekes, hogy a téli hónapokban is ad a természet nekünk immunerősítésre használható gyógynövényt. (A homoktövis is gyűjthető télen.)

A C-vitamin természetes antioxidáns, amely részt vesz a sejtképzésben, segíti a vas felszívódását, gyorsítja a kötőszövet újraépülését. 100 gramm csipkebogyóban több mint 200 mg C-vitamin van, míg ugyanennyi citrusféle csak 40-50 mg-ot tartalmaz. De tartalmaz még B-, K-, és P-vitamint (rutin) is. Ezenkívül ásványi anyagokban, karotinoidokban, pektinben, fenolokban is gazdag.

Mivel a C-vitamin hőre érzékeny, ezért a tea készítése során hideg áztatásra van szükség.
Én úgy szoktam készíteni, hogy este, lefekvés előtt 1 teáskanál csipkehúsra ráöntök 2,5 dl vizet, és reggelig állni hagyom. Reggel leszűröm a teát, majd újabb 2 dl vízzel főzöm (3-5 percig), majd állni hagyom 10 percig. Így a többi hatóanyag is ki tud oldódni. A két teát összeöntöm, és ihatom is. Ezáltal nemcsak a C-vitamin tartalom fog hasznosulni, hanem az egyéb pl. ásványianyag-tartalom is.

Mit készíthetünk még a csipkebogyóból?

  • Csipkebogyós méz: tegyünk egy üvegbe csipkehúst (kisebb darabokban vagy szárítva, őrölve), és öntsük fel mézzel. A méz ozmotikus hatása kivonja a hatóanyagokat, és egy csodás gyógymézet kapunk. A méz mindenképp termelői legyen az élettani hatása miatt.
  • A csipkebogyót a zöldturmixunkba is beletehetjük.
  • A szárított, darabolt csipkehúst áztassuk be kevés tisztított vízbe egy éjszakára. Majd másnap botmixer neki, és kész is a nyers lekvár, amiben minden benne van a maga természetes formájában. Pár nap alatt fogyasszuk el!
  • Csipkelekvár: főzzük 5-10 percig a darált csipkehúst, majd tegyük fertőtlenített üvegbe. Lehetséges, hogy a C-vitamin tartalma sérül, de egyéb más hatóanyagai benne maradnak. Fogyasztás előtt szükség szerint mézzel ízesíthető.
  • A darált csipkehúst tegyük jégkockatartóba, szükség szerint felhasználhatjuk, pl. turmixba, müzlihez vagy kásához keverve.

HÁRS

A virág legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok, nyálka, szaponin, cseranyag, illóolaj. Ebből adódik, hogy remek köptető, nyákoldó, lázcsillapító hatása van, de mindezek mellett immunerősítő hatással is bír. A hársméz gyógyhatásai is bevethetőek a téli időszakban. Viszont minden esetben termelői, hőkezeletlen mézet fogyasszunk. A bodzával 1:1 arányban készített teája kedvelt izzasztószer.

Immunerősítés céljából fogyasztását csak kúraszerűen javaslom! (1 hét fogyasztás után 1-2 hét szünet)

KAKUKKFŰ

A téli hónapok elengedhetetlen immunerősítője, évszázadokon keresztül a szegények antibiotikuma volt.
A kakukkfű legfőbb hatóanyaga az illóolaj. Erős immunerősítő hatással bír, légúti betegségek esetén elsőként gondoljunk a kakukkfűre. Ihatunk teát, alkoholos tinktúrát, de illóolajos-mézes köptetőt is készíthetünk. Nem véletlenül kerül bele a gyermekerősítő tinktúrába is a kakukkfű. Nagyon jó összetevője  mellkasi bedörzsölőknek, a gyerekek téli immunerősítésére heti 1 alkalommal kakukkfüves fürdőt is készíthetünk.

Kiváló fűszernövény is, így ételeinkbe rendszeresen belefőzhetjük.

Számos kiváló gyógynövény megtalálható a természetben, Isten patikájában, amit bátran fogyaszthatunk egészségünk érdekében, mellékhatások nélkül. Ezeknek a megismeréséhez is nyújt nagy segítséget írásaival az AntalVali.com weboldal.

Forrás: antalvali.com